GENEL YIKAMA TEKNİKLERİ

Halı Yıkama Teknikleri: 

  • Halı fırçalama makinesi ile halı yıkama;

Günümüzde en çok kullanılan yöntemdir. Kuruluş maliyetinin düşük oluşu sebebi ile herkesin halı yıkamacı olmak için kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemde halılar zeminin büyüklüğüne göre yere serilir, ıslatılır, üzerine deterjan dökülen halılar fırçalama makinesi ile halı üzerinde gezilerek fırçalanır, el yordamı ile durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Kısa zamanda çok halı yıkanabilir maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapılabilir.

  • Havuz sistemi ve halı fırçalama makinesi kullanarak  halı yıkama;

Bu yöntemde müşterilerden toplanan halılar, içerisine deterjanlı su doldurulmuş havuzda bir gece önceden ıslatılır. Kirleri yumuşayan halılar, sabah iş yerinin büyüklüğüne göre zemine serilir, fırçalama makinesi ile üzerinde gezilerek fırçalanır el yordamı ile durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır.  Bu yöntem sayesinde işletme kısa zamanda düşük su ve deterjanla çok fazla miktarda halı yıkayabilir. Maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapabilir.

  • Havuz sistemi ve otomatik halı yıkama makinesi kullanarak halı yıkama;

Bu yöntemde müşterilerden toplanan halılar, içerisine deterjanlı su doldurulmuş havuzda bir gece önceden ıslatılır. Kirleri yumuşayan halılar, otomatik makineyle yıkanır durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Bu yöntem sayesinde işletme kısa zamanda düşük su ve deterjanla çok fazla miktarda halı yıkayabilir. Maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapabilir.

  • Havuz sistemli Yöntemlerin Sakıncaları;

Onlarca hatta yüzlerce halı aynı havuzda ıslatıldığı için bütün halıların kirleri birbirine karışır hijyenik bir yöntem değildir.

Renk karışma riski oluşmaktadır.

Evcil hayvan besleyenlerin varlığı hesaba katıldığında çocuk yetiştirenler ve namaz kılanlar açısından sakıncalıdır.

Deterjan ve leke sökücü kimyasallar el yordamı ile verildiği için yıkama kalitesi değişkendir.

Bu sakıncalarına rağmen, yıkama maliyetlerinin düşük olması sebebi ile yukarıdaki yöntemlerle halı yıkayan yerlerin varlığı ve çok yaygın oldukları bilinmektedir.